b_330_280_16777215_01_images_017Evlilik.png Evlilik, aile olma yolunda atılan bir adımdır. Bu adımın öncesi ve sonrası ne kadar iyi planlanır ve uygulanırsa, yolculuk o kadar sağlıklı olur. Evliliğe; zihnen, bedenen, ruhen ve psikolojik hazırlık çok önemlidir. Tarafların birbirini tanıması ve beklentilerini bilerek zihni hazırlık, evlilik sürecinin sağlıklı yönetilmesine katkı sağlayabilir.
Aile veya evlilik okulu şeklindeki çalışmalar üzerinde yoğunlaşarak, bilhassa belediyeler nikah tarihi almak için müracaat edenleri bu eğitimlere yönlendirebilirler. Evlilik öncesi alınabilecek sertifika, evlilik ile ilgili ön hazırlığa katkı sağlayabilir.
Tarafların birbirlerinden beklentilerini detaylı yazıp konuşmalarında da büyük fayda olabilir. Misafir kabulü, seyahat, bayramlarda hangisinin ailesine gidilecek, eve giriş ve çıkışlarda dikkat edilecek hususlar, temizlik hassasiyeti, çamaşır, ütü, yemek, bulaşık, alış veriş alışkanlıkları, evin ve odaların kullanımı, tv kumanda paylaşımı, izlenecek programlar, tatil anlayışı gibi uzatılabilecek liste üzerinde detaylı konuşmak ve mutabakata varmakta fayda olabilir.
Boşanmaların arttığı bir dönemde, sağlıklı aile kurmak ve süreç yönetimi daha bir ön plana çıkmaktadır.

Yorumlar   

0 #1 Gulsade 10-02-2017 21:31
esler birbirine naz niyazla hayata mana katabilir samimiyet ve acik olmak seffaf olmak

Insanlar evliliklerinde resmi ve programli planli veya esini degistirmeye calismazsa oldugu gibi icinden geldigi gibi yasam surerse cok daha mutlu olacaktir

Ben icimi gostermeyim esim anlamasin bilmesinle hayat gecermi devamli yabanciyla yasiyormus gibi rahat olamaz mutlu olamazki en huzurlu olmasi gereken aile ort am inda ne kadar resmi olabilirsinki bir cok seyi resmiyeti zorladikca daha duvarlar orulur arada hatta berlin duvari orulur paylastigin esinle belki ben fazla guzel ifade edemiyorum ama bunun gibi bir cok unsurlar var aklima geldikce sayabilecegim..
Yöneticiye raporla

Yorum ekle

Her Seferinde Aşağıdaki Bilgileri Doldurmak İstemiyorsanız Sitemize Üye Olarak Direk Yorum Yapabilirsiz.


Güvenlik kodu
Yenile