Mehmet Akif Ersoy, bilinmesi ve yaşatılması gereken değerlerimizdendir. Şiirlerinin yer aldığı Safahat her türk genci tarafından baş ucu kitabı yapılmalıdır.

Mehmet Akif Ersoy'un Edebi Kişiliği

Mehmet Akif, hem bir şair, hem bir yazar; hem de hatiptir. Bir taraftan Sırat-ı Müstakim ve Sebilü'r-Reşad'daki makaleleri, şiirleri, çevirileriyle, diğer taraftan vaazlarıyla halkı toparlanmaya ve düşmana karşı birlik olmaya çağırmıştır.Birinci dünya savaşı sırasında Osmanlı devletinin ve Arapların toparlanması, birlik olması için çok gayret etti.Kurtuluş savaşı sırasında Kuva-yı Milliye'den yana yazılar yazdı.Bu esnada Anadolu'ya geçerek Birinci Büyük Millet Meclisi'nde Burdur Milletvekili olarak görev yaptı.

Bu arada Konya ayaklanmasını önlemek ve halka öğüt vermek için Konya'ya gönderildi. Oradan Kastamonu'ya geçti, Nasrullah Camisi'nde Sevr Antlaşması'nın iç yüzünü, Kurtuluş Savaşı'nın niteliğini anlatan coşkulu bir vaaz verdi, bu vaaz Diyarbakır'da basılarak bütün vilayetlere ve cephelere dağıtıldı.Mehmet Akif milletini ve dinin seven, insanlara karşı merhametli davranan, şair tabiatının heyecanlarıyla dalgalanan meşhur bit Türk şairdir. İstiklal Marşı şairi olması bakımından da ‘'Milli Şair'' ismini almıştır. Şairin en büyük eseri safahat genel adı altında toplanan 7 kitaptan oluşmuştur. Şair bu eserinde halka seslenmiş, yalın ve halkın anlayabileceği bir dili tercih etmiştir.

Mehmet Akif'in Hayatı

İstiklâl Marşı şâiri. Asıl adı Mehmet Ragif olan Mehmet Akif 1873 yılında İstanbul'da doğdu. Annesi Emine Şerife Hanım, babası Temiz Tâhir Efendidir. İlk tahsiline Emir Buhâri Mahalle Mektebinde başladı. İlk ve orta öğrenimden sonra Mülkiye Mektebine devam etti. Babasının vefâtı ve evlerinin yanması üzerine mülkiyeyi bırakıp Baytar Mektebini birincilikle bitirdi. Tahsil hayâtı boyunca yabancı dil derslerine ilgi duydu. Fransızca ve Farsça öğrendi. Babasından Arapça dersleri aldı.

1893 senesinde Tophâne-i Âmire veznedârı M. Emin Beyin kızı İsmet Hanımla evlendi. Âkif okulda öğrendikleriyle yetinmeyerek, dışarda kendi kendini yetiştirerek tahsilini tamamlamaya, bilgisini genişletmeye çalıştı. Memuriyet hayatına başladıktan sonra öğretmenlik yaparak ve şiir yazarak edebiyat sâhasındaki çalışmalarına devam etti. Fakat onun neşriyat âlemine girişi daha fazla 1908′de İkinci Meşrutiyetin îlânıyla başlar. Bu târihten itibaren şiirlerini Sırât-ı Müstakîm'de yayınlanır. Mehmed Âkif milletini ve dînini seven, insanlara karşı merhametli bir mizaca sâhip, şâir tabiatının heyecanlarıyla dalgalanan, edebî bakımdan kıymetli şiirlerin yazarı meşhur bir Türk şâiridir. İstiklâl Marşı şâiri olması bakımından da "Millî Şâir" ismini almıştır.

Kaynak: http://www.benimdilim.com/safahat-mehmet-akif-ersoy-roman-kitap-ozeti.html

Yorumlar   

0 #5 faruk 01-02-2012 15:22
mehmet akif madem islam şairi. o zaman neden. ırkıma yok izmihlal demıs. islam saırıne ırk kelımesı yakısıyor mu? daha sonra abdulhamıt o kadar sovmustur propagandalardan etkılenerek. bunun acıklamasını yapın bana. her ınsan gıbı oda hatalıdır.
0 #4 çirkinkrL 25-03-2011 13:54
Evet arkadaşlar Çok qüzel bir kitap herkes okumalı bence :-)
0 #3 n.karadeniz 16-03-2010 22:27
En Önemli milli değerlerimiz acisindan buyuk onem tasiyor, yanliz bana gore degil, boyle oldugu icin, bu vesile ile, rahmetle aniyorum,ayrica bu degerlerimizi onumuze getirenlere de minnettarim. Tabiki,Dr.H.Sert'e de tesekkur ederim, baskalarina da ornek olmasi dileklerimle.
0 #2 aslı 13-03-2009 20:25
:-) ;-) :D ;-) 8) :P :-* çok süper
0 #1 cansu 18-01-2009 19:55
Bence cok güzel bilgiler, hiç kimse bunlara önem vermiyor. Önem vermemekle de Mehmet Akif Ersoy'a cok ayıp ediyorlar. Tebrik ederim cok güzel bilgiler. Böyle site yaptığınız için kutlarım.

Yorum ekle

Her Seferinde Aşağıdaki Bilgileri Doldurmak İstemiyorsanız Sitemize Üye Olarak Direk Yorum Yapabilirsiz.


Güvenlik kodu
Yenile